زندگی نامه وزیر

 

زندگی نامه پوهنمل حمیدالله فاروقی سرپرست و نامزد وزیر امور شهدا و معلولین

 

حوت ۱۳۹۹mmd

 

پوهنمل حميد الله فاروقی فرزند مرحوم حبيب الله فاروقی در سال ۱۳۳۳  هجری شمسی مطابق سال ۱۹۵۴ ميلادی در ولايت هرات در يک فاميل متدين و روشنفکر ديده به جهان گشود. تعليمات ابتدائيه را در مکتب سيد جمال الدين افغان و تحصيلات دورهء ثانوی و بکلوريا را در ليسه عالی حبيبيه شهر کابل به پايه اکمال رسانيد است.

در سال۱۳۵۲شامل پوهنتون کابل گرديده و در سال ۱۳۵۵ بعد از کسب درجهء ليسانس از پوهنحًی اقتصاد پوهنتون کابل، شامل کورس ضابطان احتياط غند مرکز تعليمی گرديده و خدمت زير بيرق را برای مدت شش ماه در غند مذکور سپری نمود. در سال ۱۳۵۶ شامل کدر وزارت پلان و در بخش های مختلف آن وزارت خدمت نمود.

 مدتی بعد از اشغال کشور توسط قوای متجاوز شوروی از وظيفه ء دولتی کناره گيری و پيشهء تجارت را انتخاب کرد. متصل آن همانند ساير هموطنان بعلت پيوستن به نيروهای مقاومت و جهاد به ترک وطن مجبور گرديد. موصوف بعد از مدتی زندگی غربت و مهاجرت در پاکستان به تحصيلات خود در ايالات متحده امريکا ادامه داده و در سال ۱۹۹۵ ميلادی از پوهنتون دولتی ايالات نيويارک موفق به کسب ديپلوم ماستری در رشتهء اقتصاد ملی گرديد. نامبرده در ایالات متحده امریکا دست به تاسیس اتحادیه‌ها و انجمن‌ها زد و به نشر مقالات و مضامین علمی در باره مسایل اقتصادی و سیاسی نیز پرداخت.
فاروقی بعد از کنفرانس بن و ايجاد حکومت موقت به وطن عودت نمود. وی شامل کدر علمی پوهنحًی اقتصاد پوهنتون کابل گرديده و از سال ۱۳۸۲ پيوسته به تدريس در خدمت وطن قرار دارد. موصوف در جريان سالهای اخير در بخش تعليم و تربيه، ايجاد نهادهای جامعهء تجاری و سکتور خصوصی، بنيانگذاری مکاتب و پوهنتون های خصوصی، ساختار نهاد ها و انجمن های فکری علمی و ايجاد شوراهای مردمی کار و فعاليت نموده است.

فاروقی با تحرير صدها مقالهء علمی و تخصصی در رابطه به مسايل اقتصادی و سياسی کشور و منطقه در ده ها کنفرانس بين المللی، سمينار ها، ورکشاپ ها و سمپوزيم ها در داخل و خارج از کشور اشتراک نموده و با ارائه مقالات سهم فعال داشته است.
موصوف با کسب عضويت و مسئوليت در تمام جرگه های صلح و جلسات بزرگ ملی سهم و نقش ارزندهء گرفته و هکذا فاروقی در جريان سالهای اخير ضمن پيشبرد وظيفهء مقدس استادی، پست های رياست هيئت عامل اتاق تجارت بين المللی افغانستان (AICC)، رياست هيئت مديره بانک ملی افغان، رياست هيئت مديره مکتب و پوهنتون خصوصی خانه نور، رياست منتخب شورای سراسری مردم لوگر، رياست منتخب انجمن فکری برشنا ، ریاست انجمن اقتصاد دانان افغانستان و عضويت سازمان ها، نهاد ها و ژورنال های اکادمیک و تخصصی ملی و بین المللی را داشته است. موصوف در جریان سالهای آخیر در یکتعداد جلسات بین المللی و منطقوی از افغانستان نماینده ګی صادقانه و مسئولانه نموده است .
پوهنمل حميد الله فاروقی در ماه حوت سال
۱۳۸۷ بعد از کسب رای اعتماد ولسی جرگه شورای ملی افغانستان به حيث وزير وزارت ترانسپورت و هوانوردی ملکی ج. ا. ا شامل کابينهء حکومت گرديد

در آخرین مسئولیت پوهنمل حمیدالله فاروقی که در رأس هیئت موظف بمنظور بررسی قراردادهای وزارت دفاع ملی طی حکم جلالتمآب رئیس جمهور توظیف گردیده بود ، با کمال صداقت، ایمانداری و شجاعت مانع فروریختن صدها میلیون دالر بیت المال به جیب های مفسدین گردید . بعلاوه برای پیشبرد برنامه های اصلاحات و حکومتداری خوب در چوکات حکومت وحدت ملی و با استفاده از اعتماد و احکام جلالتمآب محمد اشرف غنی رییس جمهور، هیئت های عالیرتبه را بمنظور اصلاحات عمومی در ولایت هرات، وزارت های سکتوری، رسیده گی به قضیه کابل بانک و سایر رویداد های ملی و دولتی رهبری نموده است. 

آقای فاروقی بموجب فرمان جلالتمأب رییس جمهور بحیث وزیر مشاور رییس جمهور و عضو کابینه دولت جمهوری اسلامی افغانستان و در عین حال متکی به آن به حکم شماره ۱۴۷۰مؤرخ ۱۴ اسد ۱۳۹۵ مقام عالی ریاست جمهوری بحیث رییس پوهنتون کابل تعین  گردید .

نامبرده همچنان با عضویت در بورد رهبری جمعیت افغانی سره میاشت و عضویت در بورد اجراییوی پوهنتون جنوب آسیا (SAU ) که مربوط به کشور های عضو سازمان همکاریهای منظقوی  (SAARC ) می باشد، از پوهنتون کابل و جمهوری اسلامی افغانستان نماینده گی نموده است.  بعلاوه موصوف از سال ۱۳۸۹ سال تأسیس شورای سراسری مردم لوگر به این طرف مکرراً بحیث رییس منتخب شورا انتخاب و تاالحال افتخار رهبری آن نهاد با عزت اجتماعی را نیز بعهده دارد .

آقای فاروقی اخیراً به تاسی از هدایت حکم شماره ۱۵۰ مورخ ۲۸/۱۱/۱۳۹۹ جلالتمآب رییس جمهور کشور محمد اشرف غنی به حیث وزیر دولت در امور شهدا و معلولین و بعداً به اساس حکم شماره  ۳۰۴۲ مؤرخ ۷/۱۱/۱۳۹۹ به حیث سرپرست و نامزد وزیر امور شهدا و معلولین تعین  گردید.

حميدالله فاروقی متاهل بوده، چهارفرزند تعليم يافته و متعهد را به جامعه تقديم نموده است. موصوف به زبان های ملی (دری، پشتو) و لسان انگليسی تکلم و تحرير می نمايد.

 

 

زندگی نامه محترم لعل الدین آریوبي وزیر پیشین وزارت دولت در امور شهدا و معلولین اینجا ببینید.